شماره مطلب:
185
شنبه 1401/09/26 08:35

گزارش تصویری تجلیل از خانواده شهید جمالی در اکران ویژه «پاییز پنجاه سالگی»

اکران ویژه مستند «پاییز پنجاه سالگی» به کارگردانی محسن اسلام‌زاده با استقبال مخاطبان و حضور خانواده شهید محمد جمالی و مدیران در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت»، در ادامه برنامه‌های شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» روز پنجشنبه 24 آذرماه اکران ویژه مستند «پاییز پنجاه سالگی» به کارگردانی محسن اسلام‌زاده با استقبال خوب مخاطبان و حضور خانواده شهید محمد جمالی و مدیران در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.
بعد از پایان فیلم، سلیم غفوری، مهدی نقویان، فرشاد مهدی‌پور، میثم مرادی و محسن اسلام‌زاده برای تجلیل از خانواده شهید جمالی روی صحنه آمدند.
همسر و فرزند شهید جمالی با تشویق حاضران در سالن روی صحنه آمدند و فرزند این شهید بزرگوار نیز در سخنانی کوتاه از تمام عوامل و دست‌اندرکاران این مستند تشکر کرد. در ادامه نیز هدیه و یادبودی از طرف موسسه فرهنگی هنری شهید آوینی و شبکه یک سیما به همسر و فرزند شهید جمالی اهدا شد.
در پایان نیز محسن اسلام‌زاده کارگردان مستند «پاییز پنجاه سالگی» گفت: سینما به نور حاج قاسم سلیمانی و شهید جمالی و حضور شما نورانی شد و از حضور یکایک شما سپاسگزارم. سلیم غفوری قائم مقام معاون سیما، میثم مرادی مدیر شبکه یک سیما، سید مهدی میرتیموری دبیر جشنواره تلویزیونی مستند، فرشاد مهدی‌پور معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد ازجمله مسئولان حاضر در این برنامه بودند.

«سلیم غفوری» در گفت و گو با خبرنگار موسسه فرهنگی هنری اندیشه شهید آوینی درباره کیفیت مستند «پاییز پنجاه سالگی» گفت: به نظرم مستند خوبی است و روایت متفاوتی دارد. فیلم خوش‌ساختی است و به برشی از زندگی سردار سلیمانی می‌پردازد که کمتر تا به حال به آن پرداخته شده است، یعنی دوره‌ای که شهید سلیمانی در جنوب شرقی کشور برای امن‌سازی منطقه تلاش می‌کرد.

«سلیم غفوری» درباره روایت به کار رفته در تولید جدید موسسه اندیشه شهید آوینی و شبکه یک سیما، گفت: این مستند از آرشیوهای خیلی خوبی استفاده کرد. روایت جدیدی در «پاییز پنجاه سالگی» به کار گرفته شد که از زبان یک شهید به ماجرا پرداخته شد که در سبک روایت کار متفاوتی است. مستند، روایت روانی هم داشت و دارای تعلیق خوبی هم بود و در مجموع مستند خوب و قابل قبولی بود.

قائم‌مقام معاون سیما در پاسخ به این که نسل جوان کشور تا چه حد نیازمند شناخت کامل از شخصیت «شهید سلیمانی» است، گفت: شهید سلیمانی در دوره‌های مختلف کارهای موثر و بزرگی را انجام دادند. در دفاع مقدس و دوره‌ای که در جنوب شرقی کشور فعالیت داشتند، خدماتی انجام دادند و بعد هم حضور در سپاه قدس و به طور خاص در موضوع مبارزه با داعش و تکفیری‌ها تلاش و جهاد داشتند.

وی افزود: درباره دوران دفاع مقدس و مبارزه با تکفیری‌ها کارهای متعددی ساخته شده ولی درباره حضور ایشان در منطقه جنوب شرقی کشور کمتر کار ساخته شده بود و شاید مستند «پاییز پنجاه سالگی» اولین کاری باشد که به طور کامل به این مقطع از فعالیت ایشان می‌پردازد. البته جسته و گریخته در خلال برخی از خاطرات درباره این دوران مطالبی مطرح شده بود ولی به این شکل برای اولین بار مستند «پاییز پنجاه سالگی» وارد این فضا شد که از این جهت ارزشمند است.

«سلیم غفوری» در پاسخ به این که چه پیشنهادی برای تولید آثاری مرتبط با قهرمانانی همچون «شهید سلیمانی» برای مستندسازان دارد، عنوان کرد: به نظرم خیلی مهم است که درباره ابعاد مختلف زندگی و فعالیت شهید سلیمانی مثل دوران دفاع مقدس و مبارزه با داعش مستندهایی ساخته شود و می‌توان مستندهای متعددی تولید کرد.

گالری