شماره مطلب:
145
دسته بندی
یکشنبه 1400/08/16 07:02
روز تاریخی بدرقه‌ی پیکر «سردار دل‌ها» به شکل مستند درآمد

«راز سلیمانی» از دریچه‌ی تصاویر دیده نشده

1400/08/16 07:02
روز تاریخی بدرقه‌ی پیکر «سردار دل‌ها» در سفر به معراج نور در قالب مستندی 50 دقیقه‌ای روایت می‌شود. مستند «راز سلیمانی»؛ محصول موسسه‌ی فرهنگی هنری اندیشه‌ی شهید آوینی با نگاهی عرفانی به سراغ روزی می‌رود که قهرمان جاودانه‌ی میدان حماسه و ایثار، با همراهی اشک و آه یک ملّت راهی جهان روشنایی شد و دوربین مستند «راز سلیمانی» با استفاده از تصاویری نادیده از حاج قاسم سلیمانی، مخاطب را به شوق دیدار دوباره با «فرمانده‌»ای می‌رساند که خود را «سرباز» مردم می‌نامید.

 «امیر عسگری»؛ تهیه‌کننده و کارگردان مستند «راز سلیمانی» با اشاره به روند طی شده برای رسیدن به ایده‌ای متفاوت در روایت‌گری، گفت: وقتی موسسه‌ی اندیشه‌ی شهید آوینی، پیشنهاد ساخت مستندی با موضوع تشییع حاج قاسم را به من داد، چند ماهی فرصت خواستم تا درباره‌ی چگونگی ساخت این مستند فکر کنم تا ببینم از چه مسیری می‌توانم مستندی برای این روز مهم بسازم. در نهایت به این نتیجه رسیدم که چقدر متفاوت می‌شود که روز تشییع حاج قاسم را به روایت خود حاج‌قاسم نشان دهیم. در ظاهر کاری غیرممکن نشان می‌داد ولی من در نظر داشتم که در این مستند براساس سخنرانی‌های حاج‌قاسم در مناسبت‌های مختلف، تصاویری متناسب با آن سخنان پیدا کنم.

کارگردان مستند «راز سلیمانی» اضافه کرد: باتوجه به این که من آرشیو کامل و متفاوتی از شهید سلیمانی دارم، این امکان را پیدا کردم تا تصاویر مورد نظری که برای این مستند لازم دارم را مورد استفاده قرار دهم. آن زمان هر وقت حاجی در کرمان سخنرانی می‌کرد، من با دوربین همراهش می‌رفتم و به همین دلیل تصاویری از ایشان دارم که تا به حال کسی ندیده است. چون بیت‌الزهرا را من پوشش تصویری می‌دادم و کار رسانه‌ای آن جا با من بود، آرشیو خیلی خوبی در دست دارم که باعث می‌شود به شیوه‌ی متفاوتی برای حاج قاسم سلیمانی مستند بسازم.

 «امیر عسگری» ضمن برشمردن رفتار «حاج قاسم» و پیوندی که با مردم برقرار کرده بود، عنوان کرد: تصویری از سخنرانی حاج قاسم را دارم که صفات مالک‌اشتر را بیان می‌کند یا درباره‌ی شهادت و چگونه شهید‌شدن می‌گوید. من جدا از سخنرانی‌های معروف شهید سلیمانی، آرشیوی از حضور ایشان در برنامه‌های مختلف را دارم. با وجود این‌که حاجی علاقه چندانی به گفتگو با دوربین نداشت، اما من 18 ساعت با ایشان مصاحبه کردم که تا به حال پخش نشده است. مصاحبه‌های مختلفی درباره‌ی ورود حاجی به سپاه و عملیات مختلفی که حضور داشتند، انجام شد. کارگردان «راز سلیمانی» افزود: این مستند به نوعی راز قدرشناسی مردم از شهید سلیمانی است و این که چرا افراد زیادی با گرایش‌های متفاوت در سراسر کشور به بدرقه‌ی پیکر ایشان پرداختند. امیدوارم این مستند، هم مردم‌پسند باشد و هم این‌که مردم پای تصاویر، چند قطره اشک بریزند.

 «امیر عسگری» به ذکر خاطره‌ای از روزهای دیدار با حاج قاسم پرداخت و گفت: ما چهارشنبه شب‌ها برنامه‌ای داشتیم که هر هفته به مزار یک شهید می‌رفتیم و از هم‌رزم آن شهید دعوت می‌کردیم که درباره‌ی آن شهید صحبت کند. مسئول این برنامه قراری گذاشت تا به دیدار «حاج قاسم» برویم. یک جلسه‌ی خصوصی با حدود 20 نفر بود. حاجی نشست و حرف‌های ما را گوش داد و در نهایت یک جمله گفت که «بچهها کارهایی که دسته جمعی انجام میدهید، همه خوب است. نماز جماعت و خواندن نماز کمیل به شکل دسته‌جمعی خوب است اما لازم است گاهی وقت‌ها خلوت کنید. یک شب تنها با خدا ارتباط برقرار کنید.» نکته‌ی دیگری که حاج قاسم به ما گفت این بود که «مبادا کار کردن باعث به تاخیر افتادن نماز شود و به نماز اول وقت توجه نشود.» حاجی به شدت توصیه به نماز اول وقت داشت. به مناجات شعبانیه هم توجه‌ی خاصی داشت و می‌گفت نباید این دعا را فقط در ماه شعبان خواند.